Spor
Neden Premier Lig?
  12 Mart 2018 Pazartesi , 16:39
Neden Premier Lig?
Dünyanın en kaliteli ligleri arasında ilk sırada İngiltere Premier Lig yer alıyor. Premier Lig diğer ligler ile arayı öyle açtı ki prestiji ile neredeyse Şampiyonlar Ligi'ni bile geride bırakacak düzeye geldi.

Premier Lig'in Avrupa'daki diğer liglere kıyasla çok fazla izlenmesinin altında birçok neden yatıyor. Bu nedenlerin başında yayın gelirleri yer alıyor. 

Geçen sezonun Premier Lig şampiyonu Chelsea, yaklaşık 175 milyon Euro yayın geliri elde etti. Türkiye ile kıyaslanırsa, geçen sezon Süper Lig'in şampiyonu Beşiktaş yaklaşık 37,5 milyon Euro yayın geliri elde etti.

Yayın geliri konusunda Premier Lig ile Süper Lig arasındaki dikkat çeken detay, geçen sezon Premier Lig'in sonuncusu Sunderland'ın, yaklaşık 107 milyon Euro yayın geliri elde etmesi oldu.

İngiltere Premier Lig'in sonuncusu, Süper Lig'in şampiyonunun kazandığı gelirin iki katından fazlasını kazanıyor. Tüm takımlara dağıtılan yayın gelirinin yüksek olması ligdeki rekabet ortamını da canlandırıyor.

Aşağıda 5 Ayrı Lig'in son 5 sezondaki şampiyon takımları görünüyor:


Tabloda görüldüğü üzere Premier Lig ve diğer ligler arasındaki rekabet farkı şampiyonluklar üzerinden göze çarpıyor.

Premier Lig'de finansal açıdan tek güçlü takım olmaması ve alt sıralardaki takımlarında şampiyonluk yarışında yer alması seyir zevkini artıran nedenlerin başında geliyor.

Yiğit Subak

Yorumlar
Kod: IF7LF